icon-cross WITAMY W RESTAURACJI „OSETIA”! icon-cross

Restauracja „Osetia” jest autorskim pomysłem Vladislava Khablieva, obywatela Federacji Rosyjskiej pochodzącego z Osetii Północnej na Kaukazie. Vladislav Khabliev pojawił się w Toruniu na początku 2015 r., kiedy to kupił fabrykę Sharpa w podtoruńskich Łysomicach- obecnie UMC Poland Sp. z o.o.

Osetyjskiemu biznesmenowi bardzo zależy na promowaniu kultury osetyjskiej oraz integracji Polaków i Osetyjczyków, tym bardziej, że mają oni wspólnych przodków – Sarmatów, którzy swoje korzenie wzięli od Alanów. Dlatego założył nową spółkę UMC Catering Services Sp. z o.o., która jest właścicielem „Osetii”, i dał Polakom możliwość zasmakować kuchni osetyjskiej.

Osetia Północna, nazywana również Alanią, jest częścią Rosji- autonomiczną republiką na północnym Kaukazie. Ludność Osetii Północnej liczy niewiele ponad 700 tys. osób, ale jest to naród bardzo waleczny i dumny ze swojej historii. Stolicą Osetii jest Władykaukaz, ponad 300-tysięczne miasto leżące w południowo-wschodniej części kraju nad rzeką Terek. Językiem oficjalnym w Alanii jest osetyjski oraz rosyjski.

Godło Osetii Północnej przedstawia złotą panterę śnieżną na tle siedmiu białych gór, stojącą na złotych wzgórzach. Niebo ma kolor czerwony. Barwy te nawiązują do kolorów osetyjskiej flagi, góry symbolizują typowy krajobraz kraju, zaś pantera – wolność i niezależność. Flaga składa się z 3 kolorów: bieli – symbolizującej czystość moralną, czerwieni – symbolizującej honor i patriotyzm, oraz złota – symbolizującego dobrobyt i bogactwa naturalne.

ZAPRASZAMY NA WIRTUALNY SPACER !